Home page > Aktuality > Poslední seskoky našich výsadkářů

Poslední seskoky našich výsadkářů

Záchranná a výsadková příprava měla v Bučovicích dlouhou tradici a to od roku 2009. Výsadkovou schopnostní disponovala 1. pěší rota, průzkumná skupina, skupina odstřelovačů a vybrané složky štábu. V rámci reorganizace jednotek AČR a přechodu 74. lehkého motorizovaného praporu na prapor mechanizovaný tato schopnost zaniká.

Výsadkáři praporu provedli v termínu 18. – 20. listopadu 2019 seskoky pro ně nazvané „rozlučkové seskoky“.

 

Tito vojáci mají výbornou psychickou a fyzickou odolnost, neboť jejich dopravní prostředek na bojiště je letadlo nebo vrtulník. Zpravidla vytvářeli předmostí pro jednotky těžšího typu, které obsazené území výsadkáři překračovali a dále pokračovali v útoku.

 

Co je všechno potřeba udělat než si vyskočí? Nejdříve se musí zabalit padáky a to ve dvojicích, kde je vždy jeden hlavní balič a druhý je jeho pomocník. Balení padáků probíhá pod dozorem instruktora výsadkové přípravy (IVP), který každou etapu balení důsledně zkontroluje. Zabalení jednoho padáku vyjde zhruba na 60 minut.

Minimálně hodinu před samotným seskokem je vyhlášen rozkaz k provedení seskoků řídícím zaměstnání.

 

V den seskoků všichni netrpělivě kontrolují stav počasí a pozorují komunikaci instruktora s leteckou jednotkou, která vysílá vrtulník. Před seskoky je potřeba rozbalit polní stoly a na ty připravit ke kontrole hlavní a záložní padák. Po kontrole padáků je vydán pokyn „Strojit“, všichni si pomáhají a kontrolují usazení padáku na zádech. Po nasazení hlavního a záložního padáku (celková hmotnost je kolem 15kg) instruktor provede kontrolu a je vydán povel k přesunu do vrtulníku.

 

Ve vrtulníku všichni sledují činnost výsadkového průvodce, což je další instruktor zodpovědný za správné vysazení výsadky a jsou vydány povely: VZTYK, ZAKOTVIT, PŘIPRAVIT, VPŘED….

 

Při opuštění letounu si výsadkář v hlavě začne počítat 121,122,123 a to znamená, že do posledního čísla se musí nalít vrchlík – otevřít padá. Dále probíhá kontrola vrchlíku, kontrola zámků, kontrola v průletu, orientace v terénu, odbrzdění padáku a řízení padáku. Výsadkáři jsou vydrilovaní na maximum, ve vzduchu není čas na zmatek. Po přistání probíhá sbalení padáku a přesun kolem dozorčího výsadkové plochy, který kontroluje jestli všichni přistáli ve stejném počtu, jak vyskočili.

 

Po posledním seskoku balíme materiál a loučíme se s odlétajícím pilotem vrtulníku s myšlenkami na zajímavou službu jako příslušník výsadkového vojska.

Text: rtm. Lucie Stehlíková, tisková mluvčí 74. lmopr Bučovice

     

 

Nahoru