Home page > Aktuality > První výcviky na bojovém vozidlu pěchoty u 74. mechanizovaného praporu

První výcviky na bojovém vozidlu pěchoty u 74. mechanizovaného praporu

V Bučovicích je od nepaměti vojenská posádka. Od roku 2008 do konce roku 2019 zde fungoval 74. lehký motorizovaný prapor, který se od 1. ledna 2020 transformoval na 74. mechanizovaný prapor.

Přechodem na mechanizovaný prapor jsme se začali připravovat na novou techniku, neboť do nedávna jsme byli zvyklí pouze na kolovou. Než nám nové bojové vozidla pěchoty dorazí, zahajujeme výcvik na BVP-2. Naši bojovníci začali absolvovat kurzy, jako jsou střelec operátor, řidič a velitel mechanizovaného družstva.

V rámci výpomoci mezi prapory naší brigády k nám přijeli vybraní instruktoři - bojovníci s dlouholetou zkušeností s používáním BVP-2 ze 71. mechanizovaného praporu a probíhají u nás instrukčně metodická zaměstnání. Na BVP-2 probíhal výcvik velitelů družstev a velitelů rojů, výcvik střelců operátorů a výcvik řidičů.

Prošli jsme první řidičskou přípravou, kterou pořádal 71. mechanizovaný prapor. Naši řidiči na Libavském Vrchu si vyzkoušeli řízení vozidel ve složitých terénních podmínkách, překonávání překážek a omezených průchodů.

Velitel 1. mechanizované roty kapitán Radek Pavlica hodnotí přechod na pásovou techniku takto: „Za mě jako velitele roty, je přechod na mechanizovanou odbornost návrat ke kořenům, respektive k tomu, co jsem jako student Univerzity obrany studoval během bakalářského studia. Jak sám říkám mým bojovníkům, že pozbytím výsadkové odbornosti se nám otevírá jiný druh boje a činnosti jednotky. Než se naplní čas a dorazí nová a moderní technika, zdokonalíme naše schopnosti a vědomosti na staré osvědčené technice.“

Řidiči roty se zápalem hltali každé slovo instruktora ze 71. mechanizovaného praporu. Reakce jednoho z řidičů na dotaz „Jaký máte pocit z techniky, na které zrovna cvičíte?“ Je to pořádný kus železa, těším se na jízdy a proniknutí do tajů této nesmrtelné techniky.  

Text, foto: rtm. Lucie Stehlíková, tisková mluvčí 74. mpr Bučovice

     

     

     

     

Nahoru