Home page > Aktuality > Mezinárodního cvičení Dark Blade 2019 se účastnili i vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice.

Mezinárodního cvičení Dark Blade 2019 se účastnili i vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice.

Ve dnech 20. až 23. května se vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice ve složení 3. pěší rota doplněna rotou zbraní a Joint Terminal Attack Controller – leteckým návodčím účastnili cvičení Dark Blade 2019.

Po vysazení z vrtulníků v prostoru VÚj Libavá zaujali blokovací postavení a odrazili nepřítele, který se snažil proniknout jejich pozicemi. V nočních hodinách se přesouvali do prostoru střelnice v Přáslavicích, nad kterou získali kontrolu a odvrátili nepřítele. Při této činnosti využili minometného prvku a podpory Close air support – vrtulník, který ničí nepřítele a je naváděn pozemní jednotkou.

Během odrážení nepřítele byla provedena simulace zraněných, kteří byli transportováni přivolaným MEDEVAC – helikoptéra, která má na palubě lékařský personál a odváží raněné. Cílem cvičení bylo vytyčení Lending Zone přistávací plochy pro vrtulníky, průzkum, zabezpečení prostoru, navedení vrtulníků za použití dýmovnice nebo VS-17 panelu a úspěšné provedení aeromobilním přesunem.

Pozemní síly byly přepravovány vzduchem z důvodu rychlého přesunutí do bojové činnosti, které jsou pro jiné druhy přeprav nedostupné.

 

Civilní sektor

Cvičení se uskutečnilo i v civilním sektoru Velké Pavlovice, kde vojáci byli vysazeni z vrtulníků a odráželi nepřítele. Nechyběla ani simulace raněných, kdy po ošetření Joint Terminal Attack Controller přivolal MEDEVAC a byli transportováni. Po splnění úkolu byl proveden aeromobilní přesun všech vojáků.

 

Cvičení Dark Blade 2019 bylo pro prapor určitě přínosem, protože si vojáci mohli vyzkoušet přesuny prostředky vzdušných sil. Získali nové zkušenosti a dovednosti v přepravě osob a materiálu a to nejen z pohledu bojujícího vojáka, ale i zraněného,“ zhodnotil velitel 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice Dalibor Spáčil.

 

Text, foto: rtm. Lucie Stehlíková, tisková mluvčí 74. lmopr Bučovice

     

     

     

     

Nahoru