Home page > Aktuality > Cooperative Security 2017

Cooperative Security 2017

Vojáci Armády České republiky v počtu 76 osob s  21 kusy techniky se zapojili v době od 11. září do 15. Září 2017 do mezinárodního cvičení, které se konalo v Rakousku ve vojenském výcvikovém prostoru Allentsteig. Cvičícími jednotkami byli příslušníci ozbrojených sil Rakouska, České republiky, Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Slovenska, které patří mezi země Středoevropské obranné spolupráce. Hlavním cílem cvičení bylo procvičit vzájemnou spolupráci při ochraně vnějších hranic Evropské unie v případě eskalující migrační krize. V pátek 15. září se ve vojenském prostoru setkali ministři obrany Rakouska, České republiky a Maďarska. Český ministr obrany Martin Stropnický pozdravil českou jednotku a podotkl, že jejich reputace během mezinárodního cvičení v Allentsteigu je velmi dobrá. K vojákům ještě promluvil vojenský přidělenec pro Rakousko a Slovensko generálmajor Ján Gurník a zástupce velitele pozemních sil brigádní generál Ivo Střecha.

Jádro jednotky tvořili vojáci ze 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice 7. mechanizované brigády „Dukelské“ doplněné příslušníky 13. dělostřeleckého pluku Jince, 41. mechanizovaného praporu Žatec a Agentury vojenského zdravotnictví. České úkolové uskupení mělo dvě pěší čety, jehož součástí byly dva zdravotní týmy a dělostřelecký průzkum, který má zkušenosti a techniku k pozorování prostředí za jakýchkoliv podmínek, dále skupinu velení a četu logistického zabezpečení.

Čeští vojáci začlenění do sestavy rakouského 3. průzkumného praporu nacvičovali budování kontrolního propustného místa (KPM) na fiktivní vnější hranici EU. KPM je místo, kudy mohou projít kontrolovaně lidé tak, aby byli prohledáni, zda u sebe nemají zbraně nebo jiné nebezpečné předměty a zároveň je zjišťována i jejich totožnost. Po shromáždění určitého počtu osob, je tato skupina převezena na předem určená shromažďovací místa. Vojáci cvičí, jak správně a především adekvátně jednat s lidmi, o kterých nic nevědí, kteří mají za sebou často mnoho útrap, jsou plni nejistoty a různých očekávání. V rámci výcviku se procvičovali i situace, kdy se dotyčný migrant začne chovat podezřele a agresivně. Mnozí příslušníci úkolového uskupení měli již zkušenosti z předchozí spolupráce s Policií České republiky. Pod vedením zdravotnických týmů si opět osvěžili i své dovednosti v poskytování první pomoci a třídění raněných podle jejich zdravotního stavu tak, aby poskytli co nejrychleji první pomoc potřebným.

Kolegové z rakouské armády učili naše vojáky, jak střežit hranici tvořenou vodní plochou za pomocí motorových člunů a moderních pozorovacích prostředků. Vojáci hlídali vodní plochu jednak ze břehu, ale také za pomoci hlídkových člunů, jejichž cílem byla kontrola veslic obsazenými podezřelými osobami. Málokterý český voják měl doposud možnost projít obdobným výcvikem.

Hlavním dorozumívacím jazykem byl anglický jazyk, ale mezi rakouskými vojáky se našlo dostatek takových, kteří plynně ovládali i jazyk český, takže porozumět si navzájem nebylo žádný problém a cvičení se tak stalo i skvělou příležitostí k vzájemnému poznání a předání si zkušeností.     

Text: kaplan npor. Dan Petříček, npor. Radek Šuma

  

  

  

Nahoru